umiejętności badawcze

Umiejętności badawcze są przydatne nie tylko podczas pisania pracy dyplomowej, ale przez całą karierę zawodową. Rozwijanie dobrych umiejętności badawczych i skutecznych nawyków przyniesie korzyści w wykonywaniu szeregu zadań. Pisanie raportu przedmiotowego, zbieranie informacji w celu informowania o zmianie kultury firmy, utrzymywanie wysokich standardów bezpieczeństwa i etyki podczas zbierania wszelkiego rodzaju danych to tylko kilka przykładów.

Jeśli potrzebujesz wsparcia na dowolnym etapie Twojego projektu badawczego, odwiedź stronę BADANIA.

zarządzanie referencjami

Stworzenie kompleksowej biblioteki źródeł jest istotną częścią każdego projektu badawczego. Pomyśl tylko, ile razy przeczytałeś coś interesującego, a potem nigdy nie mogłeś tego ponownie znaleźć. Ustanowienie łatwego i szybkiego sposobu rejestrowania źródeł, na które się natkniesz, zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu i frustracji.

Pod koniec tego warsztatu dowiesz się o istniejących menedżerach odniesień. Skonfigurujesz również swoją pierwszą bibliotekę w bezpłatnym narzędziu online.

przeglądy literatury: rodzaje przeglądów, przeprowadzanie i pisanie przeglądów

Aby zrozumieć temat, poznać dowody na temat tego, co działa, a co nie, zobaczyć, co już zostało zrobione – na wszystkie te problemy odpowiadają przeglądy literatury.

Istnieje wiele różnych typów przeglądów: metaanalizy, przeglądy zakresowe, przeglądy systematyczne, przeglądy parasolowe itp. Może nie być łatwo stwierdzić, który z nich jest najbardziej odpowiedni do pytania, na które chcesz odpowiedzieć, lub problemu, który chcesz zbadać.

Na tym szkoleniu dowiesz się o różnych typach przeglądów, ich celu i zasadach ich przeprowadzania. Możemy skupić się na szerszym przeglądzie różnych typów przeglądów lub rozwinąć dogłębne umiejętności w jednym z typów.

ocena jakości wyników badań naukowych

Biorąc pod uwagę tysiące prac naukowych publikowanych każdego roku, znalezienie wiarygodnych wyników naukowych może być wyzwaniem.

Podczas tego warsztatu dowiesz się, czym jest krytyczna ocena dowodów i jaka metoda może być najbardziej odpowiednia dla celu Twoich badań. Omówimy zalety i wady różnych podejść. Nauczysz się również krok po kroku procesu oceny rezultatów badań naukowych.

rozwój modeli koncepcyjnych: wprowadzanie teorii i rezultatów do projektu badawczego

Jasne zrozumienie podstawowych koncepcji jest niezbędne do sukcesu projektu badawczego. Brak jasnej definicji i brak spójności pomiędzy etapami projektu mogą być przyczyną jego niepowodzenia.

Podczas tego warsztatu przedstawię przegląd różnych typów modeli koncepcyjnych i ich celów. Dowiesz się, jak łączyć koncepcje, teorie i wyniki badań w prostym wizualnym modelu, który poprowadzi Cię przez cały projekt badawczy. Otrzymasz również wskazówki, jak pracować z modelem w miarę rozwoju projektu aż do momentu napisania końcowego raportu lub artykułu do publikacji.

planowanie projektu badawczego

Przeczytałeś dziesiątki artykułów i książek i jesteś gotowy do przeprowadzenia badań. Aby odnieść sukces, musisz wybrać projekt badania, który pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie. Jednak planując przeprowadzenie badań w prawdziwym świecie, możesz napotkać ograniczenia, takie jak czas i dostępne zasoby, dostęp do uczestników itp.

Podczas tego warsztatu dowiesz się o głównych typach projektów badawczych i jak wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Dowiesz się również, dlaczego i jak zaplanować metodę zbierania i analizy danych już na etapie projektowania badania.

przygotowanie dokumentacji badań naukowych

Dokumentacja badań jest często niedocenioną częścią projektu badawczego. Dobrze przygotowana dokumentacja oszczędza Twój czas i frustrację oraz sprawia, że ​​proces badawczy jest lepiej prowadzony.

Podczas tego warsztatu omówimy dokumenty takie jak: protokół badania, arkusz informacyjny dla uczestników, formularze zgody, plany zarządzania danymi i arkusz podsumowujący. Dowiesz się, dlaczego ważne jest, aby mieć je wszystkie przygotowane przed złożeniem wniosku o zgodę na badania. Otrzymasz szablony dokumentów, które możesz dostosować do wymogów Twojego projektu.

Należy pamiętać, że w niektórych dziedzinach badań może być wymagany określony zestaw dokumentacji i sposób jej prowadzenia. W tej sprawie należy skonsultować się z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie badań w Twojej jednostce.

wprowadzenie do oceny ryzyka w projektach badawczych w nauki społecznych

Ocena ryzyka jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i uczestnikom badania.

Jest to również obowiązkowa część otrzymania zgody etycznej na przeprowadzenie badania. Umiejętności przewidywania wyzwań i tworzenia planu radzenia sobie z nimi w przypadku ich wystąpienia będą również cenne w Twojej karierze zawodowej.

Na tym szkoleniu omówimy kwestie związane z oceną ryzyka w naukach społecznych i poznasz praktyczne rozwiązania, aby sobie z nimi poradzić. Następnie odbędzie się praktyczne ćwiczenie w zakresie sporządzania oceny ryzyka.

Należy pamiętać, że jeśli jesteś z innej dziedziny niż nauki społeczne, mogą istnieć pewne wyzwania specyficzne dla Twojej dziedziny, które mogą nie zostać omówione w tym warsztacie. W każdym przypadku skonsultuj się z osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie badań w Twojej instytucji, aby uzyskać szczegółowe wskazówki, dotyczące specyficznych wymogów związanych z Twoim projektem.

analiza danych jakościowych

To szkolenie obejmuje przegląd różnych podejść do analizy danych jakościowych. Przeanalizujemy, które podejścia są najbardziej odpowiednie dla Twojego pytania badawczego i rodzaju danych. Dowiesz się, jak odpowiednio zbierać i przygotowywać dane. Omówimy jakie oprogramowanie do analizy jakościowej, może pomóc Ci w analiziei. Na koniec omówimy najczęstsze pułapki w analizie jakościowej i jak ich unikać.

badania przeprowadzane zdalnie

Nie ma nic prostszego niż zbieranie danych online. Możesz usiąść przy komputerze, gdziekolwiek chcesz i skontaktować się z uczestnikami z całego świata. Fałsz. Badania online mogą być świetną metodą, ale aby uzyskać wyniki, które będą miały znaczenie, muszą być przeprowadzone prawidłowo.

Na tym szkoleniu dowiesz się o podstawowych zasadach prowadzenia badań online, kiedy są przydatne, a kiedy lepiej wybrać inną metodę. Przyjrzymy się różnym sposobom zbierania danych online oraz typowym błędom popełnianym w tego typu badaniach i omówimy strategie, jak ich uniknąć.

storytelling w badaniach naukowych

Po zakończeniu badań nadchodzi czas, aby opowiedzieć innym o wynikach. Proste podsumowanie w 5 punktach będzie przydatne dla niektórych, ale jeśli chcesz dotrzeć do innych badaczy i osób spoza środowiska akademickiego, musisz opowiedzieć im historię swoich badań.

Podczas tego warsztatu przejdziemy krok po kroku przez proces opowiadania historii. Przyjrzymy się różnym podejściom do opowiadania historii i sposobom dopasowywania ich do odbiorców. W praktycznym ćwiczeniu będziesz mieć szansę odkryć swój własny, unikalny styl opowiadania..